W nowoczesnym wnętrzu Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU w Toruniu Urząd Marszałkowski zainaugurował kolejny projekt systemowy pt: „Odkrywamy Planety - zajęcia z kompetencji kluczowych”. W innowacyjnych zajęciach weźmie udział 300 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z regionu. Najbardziej aktywni wyjadą w przyszłym roku do Darmstadt w Niemczech, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych (European Space Operations Centre - ESOC). Tam uczniowie będą mogli m.in. kontrolować lot satelity. 

Projekt  zakłada utworzenie trzydziestu 10-osobowych grup uczniów, tzw. astroteamów. Będą się nimi opiekować specjalnie przygotowani nauczyciele, którzy ukończą organizowany w ramach projektu kurs z zakresu specjalistycznych programów obserwacyjnych (pn. zjawiska zakryciowe, stacje bolidowe, astrometria i fotometria, aktywność słońca). Planowana jest także stała współpraca jednego z astroteamów z grupą uczniów skupionych wokół Planetarium Adlera w Chicago. To efekt wizyty Dyrektor Planetarium Michelle Larson podczas tegorocznej, trzeciej już edycji Astrofestiwalu w Golubiu-Dobrzyniu. Uczniowie będą mieli także nieograniczony dostęp do specjalistycznej obserwacyjnej platformy e-learningowejstworzonej na potrzeby projektu. Dzięki niej w każdej chwili uzyskają dostęp do wyników obserwacji i badań. Efektem udziału szkoły w projekcie będzie także wypracowanie lub zmodyfikowanie programu rozwoju placówki.

 

Podczas konferencji Wiesław Skórzyński Koordynator merytoryczny projektu Astrobaza Kopernik opowiadał o „Astrofotografii wczoraj i dziś”. „Dobre praktyki w Astrobazach na przykładzie Astrobazy w Kruszwicy” były tematem prezentacji przygotowanej przez Panią Ilonę Dybicz Koordynatora Astrobazy w Kruszwicy; Pana Zbigniewa Rakoczy Miłośnika Astronomii, Astrobaza w Kruszwicy oraz przez Jana Stachowiaka, ucznia Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy.  Z kolei Piotr Biegajski, Koordynator Astrobazy w Jabłonowie Pomorskim, przedstawił relację z wycieczki do Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt, która była nagrodą w konkursie „Niebo nad Astrobazą”. Prof. Andrzej Kus zaprezentował nowy pomysł dla sieci obserwatoriów astronomicznych w województwie kujawsko-pomorskim „Małe radioteleskopy dla Astrobaz".

Gośćmi konferencji inaugurującej ten ambitny projekt byli członkowie Rady Programowej Astrobaz działającej przy Marszałku Województwa, wspomniany już prof. Andrzej Kus oraz prof. Maciej Mikołajewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, p.  Małgorzata Trzeciak Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji w Toruniu, lokalni koordynatorzy Astrobaz, nauczyciele, którzy zakwalifikowali się do udziału w projekcie, przedstawiciele kujawsko-pomorskich szkół, których uczniowie wezmą udział w innowacyjnych zajęciach przewidzianych projektem, twórcy specjalistycznych programów obserwacyjnych oraz liczne grono osób żywo zainteresowanych astronomią.

Projekt  jest realizowany przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów w Departamencie Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu,  współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Wartość tego przedsięwzięcia to 870 tysięcy złotych.