Jowisz ma bliźniaka w dalekim Wszechświecie! Gazowy olbrzym okrąża gwiazdę podobną do Słońca w odległości 190 lat świetlnych od nas.

    Międzynarodowa grupa astronomów użyła 3,6-metrowego teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) do zidentyfikowania planety typu Jowisza krążącej po orbicie wokół gwiazdy (podobnej do Słońca) HIP 11915. Planeta obiega swą macierzystą gwiazdę w takiej samej odległości jak Jowisz krąży wokół naszego Słońca.

    Według obecnych teorii, powstawanie planet o masie Jowisza odgrywa ważną rolę w kształtowaniu architektury systemów planetarnych. Ogłoszone odkrycie stwarza podstawy do przypuszczeń, że system planetarny wokół gwiazdy HIP 11915 może być podobny do Układu Słonecznego. Podobny do Słońca wiek i skład chemiczny gwiazdy sugeruje, że na bliższych orbitach wokół niej mogą istnieć skaliste planety. Zgodnie z najnowszymi teoriami, taka konfiguracja systemu planetarnego – potencjalnie sprzyjająca życiu – jest możliwa dzięki istnieniu Jowisza oraz grawitacyjnemu oddziaływaniu, jakie ten gazowy olbrzym wywoływał na Układ Słoneczny podczas początkowego okresu powstawania systemu. Odnalezienie bliźniaka Jowisza może być ważnym krokiem na drodze do odkrycia systemu planetarnego takiego jak nasz.

    Jorge Melendez z Universidade de São Paulo (Brazylia), kierownik zespołu i współautor publikacji, komentuje: - Poszukiwania Ziemi 2.0 oraz kompletnego Układu Słonecznego 2.0 są jednymi z najciekawszych wyzwań w astronomii. Jesteśmy podekscytowani byciem częścią tych nowatorskich badań, możliwych dzięki urządzeniom obserwacyjnym udostępnianym przez ESO.

    Megan Bedell z University of Chicago, pierwsza autorka publikacji, podsumowuje: - Po dwóch dekadach polowania na egzoplanety zaczynamy dostrzegać długookresowe gazowe olbrzymy podobne do tych występujących w naszym własnym Układzie Słonecznym – dzięki długoterminowej stabilności instrumentów takich jak HARPS. Nasze odkrycie jest pod każdym względem oznaką, że bliźniacze systemy słoneczne mogą tam być.

    Odkrycie zostało dokonane za pomocą spektrografu HARPS - jednego z najbardziej precyzyjnych na świecie instrumentów do poszukiwań planet, zamontowanego na 3,6-metrowym teleskopie w Obserwatorium La Silla w Chile.