Na Marsie płynie woda – ogłosili uczeni z NASA opierając się o doniesienia z sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Marsjańska woda w stanie płynnym występuje okresowo i jest bardzo słona.

   Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) to próbnik okrążający Marsa od 2006 roku. Przez lata sonda gromadziła obserwacje powierzchni Czerwonej Planety, których efektem jest ogłoszenie odkrycia płynącej tam wody. MRO cyklicznie obserwował te same miejsca na Marsie, a na podstawie zebranych zdjęć naukowcy stwierdzili, że w czasie tamtejszego lata ukazują się strumienie, czego dowodem mają być ciemne, podłużne struktury na zboczach gór wyraźnie zaznaczające się na tle czerwonego piasku. Ciemnieją one wraz z nadejściem ciepłej pory roku, a kiedy nastaje zima – zanikają. Występują kiedy temperatura wzrasta powyżej -23 °C. Woda na Marsie może utrzymywać się w stanie ciekłym przy temperaturze poniżej zera, ponieważ zawiera stosunkowo dużą ilość soli oraz nadchlorany magnezu i sodu, występujące także na ziemskich pustyniach. Teoretycznie pozwala to na roztopienie wody nawet przy -70 °C! Z tego samego powodu zimą na naszych drogach sypana jest sól.

   Prawdopodobnym źródłem marsjańskich strumieni są rezerwuary zestalonej wody ukrytej płytko pod powierzchnią. Przypomnijmy, że istnienie wodnego lodu na Marsie znane jest od dawna. Występuje on m.in. w okolicach północnego bieguna planety. Jego istnienie zostało potwierdzone przez próbnik Phoenix, który w 2008 roku wykopał z marsjańskiego gruntu kawałki lodu zestalonego z piaskiem. Najnowsze odkrycie stawia krok naprzód: na Marsie występuje woda w stanie płynnym. Czy skrywa obce życie? Uczeni mają kolejną kwestię do zbadania…

2015-09_Mars_water_animation.gif