Zmęczeni, ale szczęśliwi - zwycięzcy konkursu astronomicznego w projekcie „ODKRYWAMY PLANETY” powrócili z Niemiec, gdzie 30-tu najbardziej kreatywnych uczniów – uczestników projektu - odwiedziło miejsca związane z astronomią i astronautyką. Towarzyszyli im opiekunowie oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

   Zagraniczny wyjazd edukacyjny odbył się w dniach: 22-27 października br. – Wyprawa była bardzo owocna, wszystko udało się zgodnie z planem, a młodzież wróciła zachwycona – relacjonuje na gorąco Monika Sanocka z toruńskiego Urzędu Marszałkowskiego, koordynator projektu „ODKRYWAMY PLANETY”. Pierwszym przystankiem była Jena - siedziba słynnego planetarium oraz znanych i cenionych zakładów optycznych „Carl Zeiss”. Wiele współcześnie działających dużych teleskopów astronomicznych zostało wyprodukowanych w Jenie, a osiągnięcia fabryki przedstawia miejscowe Muzeum Optyki i Szkła. Następnym punktem wyprawy był Instytut Radioastronomii imienia Maxa Plancka w Effelsbergu k/Bonn z największym radioteleskopem w Europie; antena ma 100 metrów średnicy. Z kolei w Bonn (byłej stolicy Republiki Federalnej Niemiec) uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Niemieckie poświęcone współczesnym osiągnięciom nauki i techniki. Uczniowie odwiedzili też Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych (ESOC) Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w  Darmstadt, gdzie steruje się pracą satelitów należących do ESA. Z Darmstadt grupa przeniosła się do Berlina, gdzie znajduje się obserwatorium astronomiczne im. F. Archenholda z najdłuższym na świecie – i wciąż sprawnym - ruchomym teleskopem soczewkowym o ogniskowej 21 metrów, a także ekspozycja przedstawiająca historię astronomii od Babilonii aż do czasów współczesnych. Na trasie wycieczki znalazły się również Kolonia i Frankfurt – wielkie miasta z równie wielkimi atrakcjami historycznymi i nowoczesną panoramą.

   Uczestnicy wyjazdu (30 uczniów i 3 nauczycieli) wyłonieni zostali w drodze konkursu astronomicznego, który polegał na przygotowaniu prac multimedialnych dokumentujących aktywność i osiągnięcia w projekcie „ODKRYWAMY PLANETY”. Przypomnijmy: w innowacyjnych lekcjach połączonych z obserwacjami obiektów astronomicznych na kujawsko-pomorskim niebie uczestniczyło blisko 300 uczniów skupionych w 30 tzw. astro-teamach z 27 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w regionie. W realizacji przedsięwzięcia korzystali oni z sieci działających na Kujawach i Pomorzu obserwatoriów astronomicznych - astrobaz.

   Kończący się 30 listopada br. projekt „ODKRYWAMY PLANETY” jest realizowany przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów w Departamencie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Wartość przedsięwzięcia wynosi 870 tysięcy złotych.

   Film z wyprawy do Niemiec można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=GIlFNaQ2O7E.