Obserwacje przelotu jasnego bolidu, rejestracja przebiegu brzegowego zakrycia Aldebarana przez Księżyc oraz wyznaczenie krzywej blasku gwiazdy posiadającej układ planetarny – to najważniejsze osiągnięcia projektu „ODKRYWAMY PLANETY - zajęcia z kompetencji kluczowych”, które przedstawiono 4 listopada na specjalnej konferencji.

   Projekt „ODKRYWAMY PLANETY” podsumowano w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie zaprezentowano m.in. edukacyjne i społeczne efekty przedsięwzięcia, a jego uczestnicy przedstawili wyniki swoich badań. Przypomnijmy: w innowacyjnych zajęciach połączonych z obserwacjami ciekawych obiektów na kujawsko-pomorskim niebie brało udział blisko 300 uczniów z 27 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w regionie. Uczniowie skupieni w 10-osobowych astro-teamach prowadzili obserwacje pod opieką specjalnie przygotowanych nauczycieli w ramach czterech programów: aktywność Słońca, astrometria i fotometria, stacje bolidowe, zjawiska zakryciowe. Uczniom służyła też platforma e-learningowa, stworzona specjalnie na potrzeby projektu "ODKRYWAMY PLANETY". Dzięki temu, każdy z uczestników miał dostęp m.in. do wyników obserwacji i badań, testów i quizów astronomicznych, a także mógł dzielić się swoimi spostrzeżeniami za pomocą forum dyskusyjnego.

   Na spotkaniu w CSW swoimi osiągnięciami chwalili się uczniowie z astro-teamu w Unisławiu (Adam Zybura), którzy 21 kwietnia br. zarejestrowali niezwykle rzadkie zjawisko brzegowego zakrycia Aldebarana - najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Byka - przez Księżyc. Z kolei Patryk Kotkiewicz ze szkoły w Czernikowie zaprezentował film o aktywności słonecznej, zaś zespół astrobazy Kruszwica (Jakub Ratajczyk) podzielił się wynikami obserwacji gwiazdy AC Bootis, wokół której krąży planeta. Obecni na spotkaniu obejrzeli też relację z wyjazdu edukacyjnego do Niemiec, który był nagrodą w konkursie dla najaktywniejszych uczniów w projekcie. Przedstawili ją nauczyciele: Ilona Dybicz i Rafał Rutkowski.

   W realizacji przedsięwzięcia wykorzystano sieć działających na Kujawach i Pomorzu obserwatoriów astronomicznych „Astrobaza Kopernik”. - Zajęcia prowadzone z wykorzystaniem infrastruktury astrobaz gwarantowały ciekawe spotkania z „żywą” astronomią. Liczymy, że ich innowacyjny i nowoczesny charakter pozwoli rozwinąć zainteresowania naukowe najzdolniejszych uczniów – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

   Kończący się 30 listopada 2015 roku projekt „ODKRYWAMY PLANETY” był realizowany przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów w Departamencie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, a współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Wartość przedsięwzięcia wynosi 870 tysięcy złotych.

   Krótka foto-relacja z finałowej konferencji „ODKRYWAMY PLANETY” znajduje się w naszej galerii: http://www.planety.kujawsko-pomorskie.pl/index.php/galeria/przegladaj/20.

   Film podsumowujący osiągnięcia projektu "ODKRYWAMY PLANETY" można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=aBk5H53hEq4.